100 LAT NIEPODLEGŁEJ W „KORCZYŃSKIEJ” w KATOWICACH

100. Rocznica Odzyskania Niepodległości to niewątpliwie w tym roku najważniejsza okazja do świętowania w naszym kraju. W każdym mieście, a w nich w każdej szkole odbywały się różnego rodzaju uroczystości. Podobnie było u nas. Zaczęliśmy  świętować już w ubiegłym roku szkolnym. Uczniowie brali wówczas udział  w ogólnopolskim konkursie „Orzeł Biały. Nasza Duma”. Powstały piękne prace naszego godła.

We wrześniu młodzież z klas 7, 8 i trzecich gimnazjum wybrała się na przedstawienie „Pan Tadeusz w obrazach”. Przybliżyli sobie w ten sposób treść naszej epopei narodowej, w całości poświęconej przecież tematyce związanej z niepodległością.

Już w październiku nasi najmłodsi zaczęli tworzyć „niepodległościowe dekoracje”.  W świetlicy szkolnej za pomocą różnych technik powstawały flagi i godła naszego państwa. 

Także w ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP w poniedziałek, 8 października uczniowie klasy 7a, oraz grupa zaproszonych ósmoklasistów ze Szkoły Społecznej Elementarz spotkali się z panem Bogdanem Kasprowiczem, zaprzyjaźnionym z naszą szkołą historykiem, poetą, prawnikiem, aktorem, człowiekiem o lwowskich korzeniach. Prelegent, w porywający wręcz sposób, opowiadał młodzieży o czasach rozbiorów, Legionach Dąbrowskiego, Józefie Piłsudskim oraz obronie Lwowa przez jednych z najmłodszych jego mieszkańców – Orlęta Lwowskie. Lekcja historii w tym wydaniu bardzo się młodzieży podobała.

              W tym samym czasie trwały już zaawansowane próby do uroczystej akademii. W przedstawienie zaangażowani byli zarówno najmłodsi jak i najstarsi uczniowie. „Pociąg do wolności”, bo tak brzmiał tytuł naszego montażu, to spore przedsięwzięcie. Aby wszystko zagrało, jak było zaplanowane, trzeba było pomyśleć o scenografii, kostiumach, muzyce i, rzecz jasna odpowiedniej grze aktorskiej. Dzięki zaangażowaniu młodzieży i całych rodzin aktorów udało się skompletować odpowiednie kostiumy i rekwizyty. Wszyscy biorący udział w projekcie spisali się na medal i w efekcie powstało piękne, wzruszające przedstawienie, którego przekaz zrozumieli zarówno najstarsi jak i najmłodsi widzowie, a o to przecież chodziło.

               W tym dniu, czyli 9 listopada, szkoła mieniła się biało – czerwonymi barwami. Młodzież ubrana była odświętnie. Niektórzy postarali się jeszcze bardziej i przebrali się w stroje „z epoki”.  Około godziny 12 wzięliśmy oczywiście udział we wspólnym odśpiewaniu czterech zwrotek hymnu narodowego. Wypadło znakomicie.

Dzień wcześniej w gablocie Rady Młodzieżowej pojawił się plakat ilustrujący, czym jest dla nas patriotyzm. Kolejnym etapem naszego świętowania był udział dwojga uczniów w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Jak rodziła się Niepodległa”. Maciej Szkróbka z klasy 3c wywalczył w nim 2 miejsce. W Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Niepodległość w sercach Polaków – jak rodziła się Niepodległość?” najwyżej oceniona została Praca Patrycji Pietrzyk z kl. 3c.

                 17 listopada był dniem, do którego długo się przygotowywaliśmy. To właśnie wtedy miał miejsce punkt kulminacyjny naszego projektu, czyli „Bieg dla Niepodległej.” Biegli uczniowie, absolwenci, rodzice, nauczyciele. Wielu miało na sobie biało-czerwone elementy stroju, znalazły się tez szaliki, czapki, chorągiewki. Na miejsce imprezy wybraliśmy pobliski, znany wszystkim ligocianom park Zadole. Dystans nie był długi. Nie było medali ani pucharów. Nie o to wszak chodziło. Stawką było wspólne, rodzinne świętowanie najważniejszej na 100 lat rocznicy. Udało się! Nawet pogoda była bardzo przychylna. Na zakończenie wspólne zdjęcie i słodycze od sponsorów. Wszyscy uczestnicy przyznali, że atmosfera była wspaniała i takie imprezy trzeba organizować częściej. Nie tylko z okazji wielkich rocznic.

               Aby dać szansę tym, którzy nie mieli okazji brać udziału w akademii lub w biegu zorganizowaliśmy jeszcze dwa konkursy. Pierwszy przeznaczony był dla czwarto i piątoklasistów. Był konkursem czytelniczym i nosił tytuł „Wielcy Polacy w opowiadaniach”.

               Drugi konkurs organizowaliśmy wspólnie z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich. Tematem historycznych zmagań była obrona Lwowa w 1918 r. przez Orlęta Lwowskie. W rywalizacji wzięły udział drużyny z 3 szkół.

                To wydarzenie zamknęło nasze rocznicowe świętowanie. Wszystkie jednak z pewnością sprawią, iż dzieci i młodzież będą lepiej znały historię swojego kraju i pamiętały o  najważniejszych datach, postaciach, miejscach.

Galeria zdjęć: 
Back to Top