Co robimy?

Jak wytłumaczyć uczniom i uczennicom, czym jest niepodległość? Jak zorganizować niesztampowe i angażujące obchody Święta Niepodległości w swojej szkole? Jak wspólnie się cieszyć z tego, że żyjemy w wolnym kraju?

 

Centrum Edukacji Obywatelskiej zapewnia nauczycielom i nauczycielkom szereg propozycji do wykorzystania podczas świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości. Wybierz formę, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom i wspólnie z nami radośnie świętuj 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę!

 

Oferujemy szkołom różnorodne formy działania:

  • udział w semestralnych programach edukacyjnych z dedykowaną ścieżką niepodległościową
  • scenariusze zajęć, które poszerzą i urozmaicą dyskusje na temat niepodległości o niecodzienne wątki czy zagadnienia (m.in. propaganda w PRL, migracje wojenne, 100-lecie praw wyborczych kobiet, itd.)
  • pomysły na akcje/przedsięwzięcia do zrealizowania w szkole i poza szkołą, angażujące do działania uczniów i uczennice oraz innych mieszkańców
  • spotkania i szkolenia z udziałem ekspertów służące wymianie pomysłów i zdobywaniu nowych doświadczeń 

 

Semestralne programy edukacyjne z dedykowaną ścieżką niepodległościową:

 

 

Młodzi w Akcji - Wiwat niepodległość! - semestralny program, w ramach którego uczniowie i uczennice odkrywają historie lokalnych bohaterów i bohaterek codzienności oraz świadków historii. Zapewniamy: udział w bezpłatnym szkoleniu; przewodnik, z instrukcjami jak przeprowadzić projekt; webinaria tematyczne z udziałem ekspertów; bieżące wsparcie koordynatorów programu. Szczegóły na stronie: mlodziwakcji.ceo.org.pl

 

 

 

Historionauci - semestralny program, w którym uczniowie i uczennicy odkrywają historie obiektów muzealnych z ich lokalnych muzeów opowiadające o drodze do niepodległości w ich okolicy. Zapewniamy: udział w bezpłatnym szkoleniu; scenariusze działań; webinaria; Wirtualny Festiwal Internetowy.

 

 

 

Szkoła Tolerancji - semestralny program, w ramach krórego szkoły organizują Festiwal Patrioty i Patriotki XXI wieku wokół postaci Jacka Kuronia lub Ireny Sendlerowej. Zapewniamy: narzędziownik i materiały programowe; webinaria; padlet dla uczestników.

 

 

Solidarna Szkoła - semestralny program, w którym uczestnicy mają do wyboru trzy ścieżki: Polka niepodległa; Niepodległa, bo solidarna; Nici i sploty, w ramach których realizują projekt edukacyjny. Zapewniamy: scenariusze, instrukcje, webinaria. 

 

 

 

 

Filmoteka Szkolna. Akcja! - całoroczny projekt, dający możliwość organizowania spotkań i dyskusji wokół filmów historycznych z pakietu Filmoteka Szkolna. Od września na podstronie projektu pomysły i inspiracje do działań pogrupowane według miesięcznych tematów, w tym "Film wobec historii". Wśród propozycji scenariusze zajęć, warsztatów i zajęć pozaszkolnych, pozwalających odkrywać z filmem historię i poszerzać jej rozumienie. 

 

 

 

 

Scenariusze zajęć:

 

Rozmawiajmy o uchodźcach. Moc kultur w szkole - scenariusz lekcji dot. historii migracji wojennych Polaków i polskich uchodźców.

 

Szkoła z klasą

   

 

Mind over Media - scenariusz lekcji poddającej pod analizę język propagandy w PRL jako wstęp do dyskusji, jak ustrzegać się od medialnej manipulacji dzisiaj.

 

 

Noc Bibliotek - inspiracje na działania pn. "Polska za 100 lat", które zachęcają do zabawy w futurologów i mogą być okazją do namysłu nad zagrożeniami i szansami przyszłości naszego kraju.

 

Historionauci - scenariusze zajęć dotyczące pracy z przedmiotami i ich historią.

 

 

Pomysły na akcje:

 

 

 

PoczytajMy - pomysły na akcję czytelniczą w miejscowości, w ramach której uczniowie i uczennice odkrywają książki pokolenia (co czytali nasi rodzice, a co nasi dziadkowie, co czytały dzieci 100 lat temu) oraz zakładają kluby czytelnicze polskich autorów. 

 

 

Szkoła Demokracji - pomysły na angażujące i włączające uczniów i uczennice apele szkolne organizowane i prowadzone przez samorząd uczniowski. 

 

 

Noc Bibliotek - pomysł na warsztaty rodzinne w bibliotece "RzeczpospoCzyta o Niepodległej", skierowane do dzieci w wieku 7-11 lat. Warsztaty pozwalają poznać i zrozumieć realia życia codziennego w międzywojniu poprzez indywidualną historię bohatera - scenariusz znajdziesz TUTAJ>>

Noc Bibliotek przygotowała także zabawę "Flirt z Niepodległą”, czyli literacko-niepodległościową wariację na temat popularnej gry towarzyskiej. W roli głównej: cytaty z utworów wydanych w Polsce ok. 1918 r. oraz czytanych wówczas (i dziś) wierszy patriotycznych - scenariusz znajdziesz TUTAJ>>
 

 

 

 

Spotkania i szkolenia:

 

Kto na ochotnika - wolontariat w szkole - spotkanie stacjonarne dla nauczycieli w Warszawie dot. angażowania uczniów i uczennice w wolontariat przy okazji obchodów 100-lecia niepodległości w formie spotkania z ekspertami i wymiany pomysłów.

 

 

Back to Top