Nasza Niepodległa - wspólne świętowanie

Pragniemy, aby powoływana przez nas Inicjatywa „Nasza Niepodległa” łączyła różne środowiska, aby tworzyła sposobność wspólnego przeżywanie dumy i radości. Aby sprzyjała refleksji i pogłębianiu wiedzy o naszych najnowszych dziejach i aby wzmacniała międzypokoleniowe więzi. Celem, powołanego przez nas Sekretariatu Inicjatywy jest stworzenie otwartej płaszczyzny współpracy. Będziemy wspierać zarówno tych którzy mają już gotowe projekty, jak również tych, którzy poszukują pomysłów. Chcemy być przestrzenią wymiany idei, wizji i doświadczeń między wieloma środowiskami i organizacjami. Bardzo zależy nam na pokazaniu różnorodności i wymiaru lokalnego społecznych inicjatyw związanych z obchodami Stulecia Niepodległości. Zachęcamy wszystkich do dołączenia do „Naszej Niepodległej”, do dzielenia się informacjami o różnych projektach i programach, tak aby mogły one służyć wzajemnej inspiracji i budowaniu wspólnoty. Projekt ten skupia oddolne, społeczne działania, podejmowane dla uczczenia stulecia odzyskania Niepodległości przez Polskę - tak Naszą Niepodległą przedstawiają organizatorzy.

Pamiętajcie, że każdy może zgłosić swój projet przez stronę www.naszaniepodlegla.pl/ - zachęcamy Was, aby to uczynić w ramach promocji Waszych działań! Poniżej przedstawiamy przykłady projektów zgłszonych do inicjatywy Nasza Niepodległa, z nadzieję, że będą dla Was inspiracją:

100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości 
To akcja skierowana do uczniów, którzy wysyłają kartki z pozdrowieniami do koleżanek i kolegów 
ze szkół w całej Polsce. Jest to geograficzna propozycja świętowania tak wyjątkowej rocznicy.
Akcja polega na wysyłaniu przez uczniów szkół biorących w niej udział kartek z pozdrowieniami 
dla uczniów z innych miast. Dzięki temu mogą się poznać i poczuć wspólnotę mimo, że dzielą ich czasem setki kilometrów. Udział w niej bierze już ponad 100 szkół z całej Polski.
Więcej znajdziecie tutaj.
Organizator: SP Nr 2 w Bieczu, SP Nr 2 w Kępnie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rokicinach Podhalańskich oraz SP Nr 130 w Łodzi

100 lat codzienności Polski
100 lat codzienności Polski to projekt edukacyjno-animacyjny, który da dzieciom i młodzieży okazję 
do refleksji na temat własnej kultury i tożsamości dzięki kontaktowi z fotografią historyczną. Znajomość kontekstu historycznego i kulturowego oraz ćwiczenia z analizy obrazu i warsztatów pisarskich pomogą młodym ludziom stworzyć własne teksty inspirowane zaproponowanymi przez nas fotografiami. Następnym zadaniem uczestników będzie rozesłanie ich w formie pocztówki do przedstawicieli krajowych 
i lokalnych instytucji oraz losowo wybranych adresatów, licząc na odpowiedź zwrotną.
Organizator: Fundacja Szkoła z Klasą.

Lekcja historii w Czaplach Małych
Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza uzyskała dofinansowanie na realizację projektu pn: “Lekcja historii w Czaplach Małych”.
Projekt będzie polegał na upowszechnieniu wiedzy o drodze do odzyskania niepodległości poprzez organizację 14 października 2018 lekcji historii w Czaplach Małych. Głównym wydarzeniem będzie uhonorowanie kombatanta, mechanika Dywizjonu 303 Józefa Palimąki, koncert zespołu HELOU “Niepodległa Dziś” oraz gra terenowa “Historia ożywiona”.
Wydarzeniu towarzyszyła będzie wystawa wypożyczona z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi “Legiony Piłsudskiego”. 
Organizator: Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza

Oblicza Niepodległej 
Projekt realizowany przez Wejherowskie Centrum Kultury wraz z trzema wejherowskimi szkołami. Głównym celem projektu jest poszerzanie wśród lokalnej społeczności wiedzy związanej z okresem odbudowy państwowości polskiej po odzyskaniu niepodległości w kontekście regionalnym. Organizatorzy chcą także przybliżyć postać ostatniego przedwojennego burmistrza Teodora Bolduana.
W Galerii Filharmonii Kaszubskiej od 19 października do 16 listopada 2018r. trwać będzie wystawa, której tematem będzie życie mieszkańców lat 20-30 XX wieku oraz wprost Teodora Bolduana i jego działalności. Planowany jest także spektakl „12 opowieści na dobre czasy”, który wystawiony zostanie dwukrotnie:
21 października 2018 roku o godz. 16:00 na Placu Jakuba Wejhera– otwarty dla publiczności
oraz
11 listopada 2018 roku o godz. 17:00 w Filharmonii Kaszubskiej– otwarty dla publiczności (wejściówki dostępne będą od 11 października w kasach Filharmonii.)

Organizator: Wejherowskie Centrum Kultury

Komedia, Kultura, Patriotyzm – Krakowski Teatr Komedia rusza z wyjątkowymi spektaklami
W ramach programu 100 LAT RADOŚCI Z NIEPODLEGŁOŚCI Krakowski Teatr Komedia i Fundacja „Damy radę – z Kulturą!” zapraszają na spektakle przygotowane specjalnie na tę okoliczność.
W repertuarze niepodległościowym znajdą się takie tytuły, jak: „O północy w Krakowie”, „Sen hrabiego Fredry – czyli Zemsty ciąg dalszy”, „Pan Tadeusz z M-3”, „Bracia Polacy znad Wisły” oraz „Jak się kochamy w dużych miastach – czyli korpo i tradycja”. Założeniem organizatorów jest wystawienie powyższych sztuk teatralnych 100 razy w całej Polsce. Występy będą organizowane w stylowych, polskich wnętrzach jak pałace i zamki, w klimatycznych hotelach, a także kopalniach, muzeach i uczelniach wyższych. Najbliższe spektakle: 
4 października - Kasprowy Wierch
13 października – Kopalnia Soli Wieliczka SA
17 października – MCK Katowice
19 października – Warszawski Dom Technika NOT

Organizatorzy: Krakowski Teatr Komedia i Fundacja „Damy radę – z Kulturą!”

 

Więcej informacji o powyżyszch inicjatywach znajdziecie TUTAJ.

Back to Top