Kapsuła pamięci

Grupa czytelnicza "PoczytajMy" z klas piątych przygotowała "Kapsułę pamięci" na dwusetlecie niepodległości. Najpierw podczas spotkania omówiliśmy, co chcielibyśmy przekazać potomnym, którzy otworzą naszą kapsułę za sto lat- padały różne propozycje, np. przedmioty codziennego użytku, publikacje, artrefakty charakterystyczne dla naszych czasów, ulubiona książka czy listy opisujące dni powszednie. Ostatecznie jednak ustaliliśmy, że napiszemy listy do naszych rówieśników na dwusetlecie niepodległości, w którym każdy z nas opisze swój dzień wzbogacony o informacje dotyczące ulubionych przedmiotów, zabaw z rówieśnikami, przygód w szkole i po zajęciach. Do listów dołączyliśmy ulubioną książkę, którą promujemy i czytamy podczas zajęć maluchom- "Arka Czasu" Marcina Szczygielskiego. Do naszej "Kapsuły" dołączyliśmy też wspólne zdjęcie- za sto lat będzie to dobra pamiątka mówiąca o tym, jak się ubieraliśmy, jakie mieliśmy fryzury, radosne miny itp. Dodatkowo włożyliśmy nagrodę otrzymaną od dyrektora szkoły- dyplom oraz logo obchodów Stulecia Niepodległości.

Podczas kolejnego spotkania, 16 listopada zapakowaliśmy listy, książkę oraz pozostałe rzeczy do metalowego pudełka po czekoladkach polskiego producenta, zamknęliśmy i wszyscy zakopaliśmy w zabytkowym grobowcu na "starym cmentarzu" ( mamy do tego prawo, ponieważ to grobowiec z 1802 roku tylko przez nas odnowiny i uratowany od zniszczenia ). Wiedzę o tym miejsu przekazaliśmy rodzicom i będziemy przekazywać z pokolenia na pokolenie.

Na pewno pokolenie, które będzie za sto lat przeczytają nasze listy, tak jak my pielęgnujemy wiedzę o tych, którzy żyli sto lat temu- przywracamy świetność grobów- zabytków, o których już tylko my pamiętamy.

Galeria zdjęć: 
Back to Top