Literacka wyprawa w przeszłość Polski

Literacka wyprawa w przeszłość Polski

 

            Członkinie Szkolnego Koła Czytelniczego ze Szkoły Podstawowej w Stawkach włączyły się do działań związanych z uczczeniem 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i przygotowały dwa rodzaje spotkań z literaturą związaną z historią Polski i Polaków: dla klas I-III oraz IV-VI. W klasach młodszych czytały ,,Legendę o Lechu, Czechu i Rusie”, połączoną z quizem ze znajomości treści wysłuchanego utworu, a w klasach starszych – fragmenty opowiadania ,,Marcin Kozera” Marii Dąbrowskiej. Tu czytanie poprzedzone było wprowadzeniem w tematykę i czas akcji utworu oraz przypomnieniem historycznych wydarzeń związanych z emigracją Polaków w XIX wieku.

            Dzieciom bardzo podobała się legenda; chętnie odpowiadały na pytania jej dotyczące. Starsze klasy z zaciekawieniem śledziły dorastanie Marcina Kozery do przeświadczenia, że jest Polakiem, a nie Anglikiem, co deklarował na początku. Tu w zrozumieniu treści utworu pomagały słuchaczom panie polonistki – czytanie odbywało się zazwyczaj na lekcjach języka polskiego.

            Akcja głośnego czytania utworów o treści patriotycznej, związanych z historią i niepodległością Polski odbyła się w naszej szkole w dniach 20 – 30 listopada.

 

opiekunka Szkolnego Koła Czytelniczego – Anna Stanek

Galeria zdjęć: 
Back to Top