Na portalu edukacyjnego „Historia: poszukaj” znajdziecie magazyn pt. „Gra o niepodległość”. Jak piszą sami autorzy: „Historia to nie tylko fakty i daty, to także ludzie i obiekty (przedmioty) – świadkowie wydarzeń. Opowieści, które przeczytacie w magazynie, zaczynają się od obiektu muzealnego. Możecie obejrzeć go z bliska, a potem poznać jego historię, grając o niepodległość”.
Gry często odtwarzają sytuacje z prawdziwego życia. Tak naprawdę to życie jest grą – są gracze, reguły, wypadki losowe, jest konieczność podejmowania decyzji, czasem w sposób przypominający rzut kostką. Historia także jest grą, a jej odsłoną (questem) było dążenie do odzyskania niepodległości – od I rozbioru poprzez powstania, kongresy, pertraktacje, pracę nad utrzymaniem i rozwojem społeczeństwa w warunkach braku państwowego organizmu aż do wojny światowej i wydarzeń, które doprowadziły do sukcesu 1918 roku. Ten okres to gra pełna zwrotów, sukcesów, porażek, przemyślanych, ale i przypadkowych decyzji, dobrych i złych wyborów. Na wiele spraw gracze nie mieli żadnego wpływu – to los rzucał kostką i tak decydował o dalszym przebiegu rozgrywki.
W taki właśnie sposób staraliśmy się pokazać w magazynie Gra o niepodległość proces wiodący Polaków do odzyskania niepodległego państwa. Historia nie składa się wyłącznie z wielkich bitew, wojen i powstań, podzieliliśmy więc tę grę na cztery ścieżki. Każde zjawisko czy wydarzenie pojawia się na jednej ze ścieżek, nie pozostając jednak bez wpływu na pozostałe ścieżki – to właśnie odwzorowaliśmy w „Podsumowaniach rund”.
Link do pobrania magazynu znajdziecie TUTAJ.
Źródło: www.historiaposzukaj.pl