Miesiąc dla Niepodległej

Młodzi w Akcji .Wiwat Niepodległa !    Co słychać w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych  w Siemianowicach Śl. ?     Październik  dla Niepodległej .

Zanim jeszcze odbyło się obowiązkowe szkolenie dla opiekunów , to my już działaliśmy . W naszym mieście w ramach organizowanych imprez lokalnych z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę  Stowarzyszenie Mieszkańców Siemianowic w dniu 15 września 2018 roku zorganizowało imprezę : „ 100 minut aktywności fizycznej w 100 lecie odzyskania niepodległości”  w Hali K.S. Michał. Nasza szkoła była partnerem w organizacji  tej imprezy .W czasie imprezy odbyły się : zajęcia sportowe z trenerem BARTEZ Dance- Fitness,  pokazy gimnastyki akrobatycznej , pokazy tańca towarzyskiego, animacje dla dzieci , konkurs wiedzy o sporcie dla rodzin , konkurs plastyczny dla młodych siemianowiczan : Moja Polska- Moje Miasto , propagowano zdrowy styl życia. W finale wydarzenia zaproszono do ćwiczeń na stepie  100 osób  w białych i czerwonych koszulkach .Dla biorących udział w aktywności fizycznej przewidziano atrakcyjne nagrody, białe i czerwone koszulki oraz poczęstunek . Impreza odbywała się pod patronatem  Prezydenta Miasta Siemianowic Śląskich : Pana Rafała Piecha .

W naszej szkole w miesiącu  październiku odbywały się różne zajęcia , w tym plastyczne  i warsztaty edukacyjne poświęcone 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości, drodze do wolności  . Warsztaty Kocham wolność były prowadzone metodą Escape room. Uczniowie zostali podzieleni na grupy i mieli do rozwiązania  9 zadań , tylko prawidłowe ich rozwiązanie dało możliwość zdobycia symbolicznego klucza i opuszczenie pomieszczenie. Uczniowie najpierw uzupełniali tekst o rozbiorach, potem zaznaczali na mapie ziemie utracone podczas I i II rozbioru, a następnie  uzupełniali tekst hymnu państwowego . Czwarte zadanie dotyczyło rozwiązania krzyżówki, potem układali puzzle z bitwą pod  Racławicami , następnie trzeba było przyporządkować biografię do zdjęć : Dmowskiego, Piłsudskiego, Korfantego i Paderewskiego. Ostatnie zadanie dotyczyło wyklejania flagi oraz ułożenie hasła końcowego i poszukiwania ukrytego klucza .

   Udało nam się stworzyć grupę projektową i wybrać ścieżkę do realizacji , mianowicie :Bohaterowie codziennośći . Naszym bohaterem jest Max Fitzner , który wywodził się ze słynnego rodu dobroczyńców  mieszkańców Siemianowic Śl. W dniu 31 .10.2018 roku część grupy projektowej wzięła udział w sprzątaniu grobów rodziny Fitznerów na Cmentarzu Ewangelickim w Siemianowicach Śląskich . Niestety, prawie nic nie  można odczytać na tablicach nagrobnych .  

 

Galeria zdjęć: 
Back to Top