„MŁODZI W AKCJI – WIWAT NIEODLEGŁOŚĆ”

  Pierwszym wydarzeniem zorganizowanym w ramach projektu  w naszej szkole, było Święto Kartofla. Była to impreza środowiskowa , która ucieszyła zarówno uczniów jak i mieszkańców pobliskiej okolicy. Święto Kartofla nawiązywało do ogólnopolskiej, zapomnianej już tradycji pieczenia kartofli w ognisku tuż po wykopkach. Uczniowie i goście dowiedzieli się w jaki sposób ziemniak dotarł z Ameryki Pd. do Europy, a potem skąd się znalazł w Polsce. Gdy kartofle piekły się, był czas na zabawy - zorganizowane przez Samorząd uczniowski i rozmowy. Żartując rodzice opowiadali dzieciom , że ognisko to taki ''grill'' z ich dzieciństwa.

           Drugim wydarzeniem  z ramach projektu było stworzenie galerii  - „Wiwat niepodległość - Wielcy Polacy”. Uczniowie przygotowali  plakaty  z wybraną przez siebie  osobą, związaną z walką o niepodległość. Nie zabrakło Józefa Piłsudskiego   i oczywiście Wojciecha Korfantego. Zaakcentowano również fakt, że pierwszy prymas Polski, po odzyskaniu niepodległości , pochodził ze Śląska, z miasta  Mysłowice., które znajduje się w pobliżu szkoły. Historia Śląska jest trudna, bowiem Góry Śląsk przyłączył się do Polski w 1922 r. Uczniowie dowiedzieli się , że Ślązacy, aby być w Polsce musieli   o to walczyć  w trzech Powstaniach Śląskich i plebiscycie.

30.10.2018r.  klasy I i II odwiedziły Muzeum Historii Katowic. Dzieci wzięły udział w lekcjach muzealnych - Kolorowy świat makatek oraz Galandy, czepce, purpurki i inne elementy stroju ludowego. Wizytę w muzeum poprzedził  spacer po pięknej dzielnicy Nikiszowiec oraz zbieranie liści! Zabawa była udana! 

Galeria zdjęć: 
Back to Top