Nie można było zapomnieć również o naszych uczniach w szkole. "Gazeciarze II Rzeczypospolitej"- taki tytuł nosiło przedstawienie teatralne zaprezentowane przez uczniów klasy VII i IV na okoliczność Setnej Rocznicy Niepodległości Polski, zrealizowanego w ramach projektu NBP - "My Polacy- niepodlegli, przedsiębiorczy" pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego. Uczniowie wcielili się w rolę gazeciarzy- kilkunastoletnich chłopców, którzy przekazywali, w pierwszych dniach wolności, najważniejsze dla Polaków sprawy, dotyczące rozwoju gospodarczego, ekonomicznego i przemian politycznych w odrodzonym państwie polskim. Nie brakło także w spektaklu eleganckiej damy z lat 20 oraz ważnych dla polityki i gospodarki osób- marszałka Józefa Piłsudskiego, Władysława Grabskiego oraz Edmunda Kwiatkowskiego. Walka z hiperinflacją, scalenie gospodarcze i polityczne Polski były w rękach ludzi, którym na sercu leżało dobro II Rzeczypospolitej. W inscenizacji pojawili się żołnierze z I Kadrowej, którzy zaśpiewali najważniejszą dla tamtych czasów piosenkę legionową. Akcentem patriotycznym były galowe stroje wszystkich uczniów, kotyliony w barwach narodowych i powiewająca flaga biało-czerwona. Wszystko to odbywało się, w przybliżonych poprzez dekorację i kostiumy, realiach Polski porozbiorowej. Przedstawienie zakończyło się radosnym rozrzuceniem pierwszych złotówek, na cześć przeprowadzonej przez Grabskiego reformy finansowej oraz odśpiewaniem, w obecności pocztu sztandarowego, czterech zwrotek hymnu Polski. Na koniec występu Rada Samorządu Uczniowskiego złożyła kwiaty pod tablicą legionisty- rodaka - Jana Drozda- Gierymskiego. Realizacja projektu była szansą na wzbogacenie się szkoły w nowe mikrofony i kostiumy. Realizacja projektu jest na półmetku. Przed nami wycieczka do redakcji Nowin w Rzeszowie, poznanie pracy twórców gazet oraz lekcja muzealna na temat dziejów polskiej złotówki. Uwieńczeniem projektu będzie rywalizacja uczniów w ekonomicznych grach planszowych oraz wręczenie nagród zwycięzcom.
Kontynuacją naszych działąń był wyjazd uczniów z klas IV-VIII do Rzeszowa. Uczniowie spotkali się z dziennikarką -Urszulą Sobol- z redakcji dziennika "Nowiny", która przekazała im istotne wiadomości dotyczące pracy dziennikarza, wprowadziła w terminologię dziennikarską, zaprezentowała program komputerowy do składu czasopisma oraz oprowadziła grupę po redakcji. Praca dziennikarza nie jest łatwa, ponieważ wymaga cierpliwości, poszukiwania tematów i dokładności w ich opracowywaniu. Uczniowie udali się także do Muzeum Okręgowego, gdzie starsi wzięli udział w prelekcji na temat "Z dziejów polskiej złotówki", a młodsi - "Polsko-węgierska współpraca w banknotach zapisana". Obie lekcje muzealne wprowadzały w świat pieniądza, jego historii oraz roli na przestrzeni wieków. Na koniec lekcji uczniowie wzięli udział w grze planszowej- "Poselstwo- Średniowiecze", która rozwijała pod względem właściwego gospodarowania środkami pieniężnymi. Obie grupy otrzymały foldery "Dwie inflacje. Dwie reformy", przewodniki po historii banknotów oraz małe gry planszowe. Obie lekcje powiązane były z insceniazacją z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości- "Gazeciarze II RP". Na koniec wszyscy udali się na zwiedzanie trasy podziemnej Rzeszowa. Przewodnik opowiedział o pracy rzeszowskich kupców, którzy gromadzili swoje towary w piwnicach już od XVI wieku.
W dniu 21 listopada uczniowie klas IV, VI i VII pojechali do Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie. Aktualnie muzeum posiada blisko 2 tysiące eksponatów, które są depozytami ich właścicieli – organizatorów muzeum. Liczba eksponatów ciągle rośnie, przy czym zapoczątkowały ją przedmioty zebrane kilkadziesiąt lat temu, z różnych zakątków Podkarpacia, gdzie niszczały i były w tamtym czasie na ogół łatwo dostępne. Obecnie eksponaty pozyskiwane są w wyniku zakupów, jednakże zdarzają się i przypadki darowizn. Zbiory prezentowane są w formie ekspozycji stałej w budynku mieszczącym muzeum, wystawie półplenerowej na terenie posesji oraz w graniczącym z nim schronie przeciwlotniczym z czasów II wojny światowej, przynależnym wówczas do rozległej infrastruktury krośnieńskiego lotniska. Ekspozycje stałe to m. in.: „Karpaty 1914 – 1915”, „Szkoła Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Krośnie 1938 – 1939”, „Wrzesień 1939”, „Konspiracja niepodległościowa”, „Dukla 1944”, „Podkarpacie 1945”, „Narzędzia wojen”, „Lotnictwo II wojny światowej w strefie Krosna”, „Łopatki saperskie na przestrzeni wieków”, „Tyle pozostało”. W muzeum można także zobaczyć oryginalną tablicę znad bramy głównej obozu pracy przymusowej w Szebniach, a także dowiedzieć się o okrucieństwie, jakiego doświadczyli jego więźniowie. Uczniowie wysłuchali ciekawej lekcji muzealnej i stwierdzili, że warto było zobaczyć tak bogate zbiory.