O niepodległości mówimy i czytamy.

W listopadowe dni 2018 roku każdy sumienny czytelnik powinien poczytać książkę o Niepodległej, od 100 lat, Ojczyźnie. Taki zamiar propagowania tej odmiany literatury przyświecał Klubowi Czytelniczemu w Szkole Podstawowej im. Stanisławy Grelli we Wrocance, który wcielił się w role gazeciarzy i żołnierzy II Rzeczypospolitej i przeczytał młodszym koleżankom i kolegom z klasy książeczkę pt. "Szklana kulka Julka". Treść opowiadania może zbyt trudna dla najmłodszych, ale prezentacja multimedialna na temat gazeciarzy Polski Wolnej, informacja o zamachu na prezydenta Naruszewicza nieco przybliżyły ten historyczny element naszej narodowej historii dzieciom, które jeszcze się nie uczyły o tak poważnych sprawach. Cała osnowa akcji książki związana była z tajemniczym talizmanem chłopca- Julka i jego ojca, którzy zginęli na wojnie o wolność Polski. Siostra Julka chcąc pomóc mamie przebrała się w ubrania nieżyjącego brata i wyszła z gazetami na ulicę. W kieszeni brata znalazła szklaną kulkę, która okazała się dla niej niezwykłym talizmanem, pomagającym jej w tej cięzkiej pracy gazeciarza. To Helenka była świadkiem zamachu na prezydenta Narutowicza, dokonanego przez malarza Eligiusza Niewiadomskiego. I to Helenka przekazała do redakcji informacje na temat tego okropnego wydarzenia. Także Helenka przekazywała mieszkańcom Warszawy o powołaniu nowego prezydenta -Wojciechowskiego, a następnie o przejęciu władzy przez Józefa Piłasudskiego. Wszystko to dzięki...szklanej kulce. Najmłodsi słuchali historii o Helence i trudnych sprawach Ojczyzny, ale okazuje się, że zapamiętali wiele z tej lekcji historii. Na koniec czytelniczej lekcji pani z biblioteki rozdała dzieciom kolorowanki przedstawiające gazeciarza, a opiekunka Klubu Czytelniczego podarowała dzieciom...szklane kulki. Przed stu laty takimi kulkami bawiły sie dzieci. Może one też przyniosą im szczęście?

Drugim działaniem było włączenie się w akcję odsłonięcia Pomnika Wdzięczności w naszej wiosce. Pomnik Wdzięczności we Wrocance powstał z inicjatywy Stowarzyszenia „Nasza Wrocanka”. Członkowie Stowarzyszenia przeprowadzili na ten cel publiczną zbiórkę pieniędzy. Inicjatywę wsparł wójt Gminy Miejsce Piastowe- Marek Klara.  Piękną okazją do odsłonięcia pomnika były listopadowe obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w niedzielę- 18 listopada 2018r. , którą odprawili ks. proboszcz Jan Nigborowicz oraz proboszcz parafii Bóbrka- ks. Stanisław Babiarz. W homilii wygłoszonej przez bobrzeckiego kapłana nie brakło odniesienia do historii naszego narodu oraz podkreślenia roli pięknej miłości do Ojczyzny w życiu człowieka. Doniosłość uroczystości podkreślała obecność dwóch pocztów sztandarowych- z OSP we Wrocance oraz Szkoły Podstawowej im. Stanisławy Grelli we Wrocance. Po mszy uczniowie zaprezentowali się w patriotycznym przedstawieniu pt. „Gazeciarze II RP”. Następnie odbył się przemarsz uczestników pod Pomnik Wdzięczności, gdzie nastąpiło odsłonięcie pamiątkowego kamienia przez wójta Marka Klarę oraz prezes Stowarzyszenia – Annę Sieniawską Kuras. Po symbolicznym przecięciu wstęgi ks. proboszcz dokonał poświęcenia pomnika.  Finałem obchodów  było złożenie okolicznościowych wieńców i wiązanek oraz zapalenie zniczy. 

Nie można było zapomnieć również o naszych uczniach w szkole. "Gazeciarze II Rzeczypospolitej"- taki tytuł nosiło przedstawienie teatralne zaprezentowane przez uczniów klasy VII i IV na okoliczność Setnej Rocznicy Niepodległości Polski, zrealizowanego w ramach projektu NBP - "My Polacy- niepodlegli, przedsiębiorczy" pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego. Uczniowie wcielili się w rolę gazeciarzy- kilkunastoletnich chłopców, którzy przekazywali, w pierwszych dniach wolności, najważniejsze dla Polaków sprawy, dotyczące rozwoju gospodarczego, ekonomicznego i przemian politycznych w odrodzonym państwie polskim. Nie brakło także w spektaklu eleganckiej damy z lat 20 oraz ważnych dla polityki i gospodarki osób- marszałka Józefa Piłsudskiego, Władysława Grabskiego oraz Edmunda Kwiatkowskiego. Walka z hiperinflacją, scalenie gospodarcze i polityczne Polski były w rękach ludzi, którym na sercu leżało dobro II Rzeczypospolitej. W inscenizacji pojawili się żołnierze z I Kadrowej, którzy zaśpiewali najważniejszą dla tamtych czasów piosenkę legionową. Akcentem patriotycznym były galowe stroje wszystkich uczniów, kotyliony w barwach narodowych i powiewająca flaga biało-czerwona. Wszystko to odbywało się, w przybliżonych poprzez dekorację i kostiumy, realiach Polski porozbiorowej. Przedstawienie zakończyło się radosnym rozrzuceniem pierwszych złotówek, na cześć przeprowadzonej przez Grabskiego reformy finansowej oraz odśpiewaniem, w obecności pocztu sztandarowego, czterech zwrotek hymnu Polski. Na koniec występu Rada Samorządu Uczniowskiego złożyła kwiaty pod tablicą legionisty- rodaka - Jana Drozda- Gierymskiego. Realizacja projektu była szansą na wzbogacenie się szkoły w nowe mikrofony i kostiumy. Realizacja projektu jest na półmetku. Przed nami wycieczka do redakcji Nowin w Rzeszowie, poznanie pracy twórców gazet oraz lekcja muzealna na temat dziejów polskiej złotówki. Uwieńczeniem projektu będzie rywalizacja uczniów w ekonomicznych grach planszowych oraz wręczenie nagród zwycięzcom.

Kontynuacją naszych działąń był wyjazd uczniów z klas IV-VIII do Rzeszowa. Uczniowie spotkali się z dziennikarką -Urszulą Sobol- z redakcji dziennika "Nowiny", która przekazała im istotne wiadomości dotyczące pracy dziennikarza, wprowadziła w terminologię dziennikarską, zaprezentowała program komputerowy do składu czasopisma oraz oprowadziła grupę po redakcji. Praca dziennikarza nie jest łatwa, ponieważ wymaga cierpliwości, poszukiwania tematów i dokładności w ich opracowywaniu. Uczniowie udali się także do Muzeum Okręgowego, gdzie starsi wzięli udział w prelekcji na temat "Z dziejów polskiej złotówki", a młodsi - "Polsko-węgierska współpraca w banknotach zapisana". Obie lekcje muzealne wprowadzały w świat pieniądza, jego historii oraz roli na przestrzeni wieków. Na koniec lekcji uczniowie wzięli udział w grze planszowej- "Poselstwo- Średniowiecze", która rozwijała pod względem właściwego gospodarowania środkami pieniężnymi. Obie grupy otrzymały foldery "Dwie inflacje. Dwie reformy",  przewodniki po historii banknotów oraz małe gry planszowe. Obie lekcje powiązane były z insceniazacją z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości- "Gazeciarze II RP". Na koniec wszyscy udali się na zwiedzanie trasy podziemnej Rzeszowa. Przewodnik opowiedział o pracy rzeszowskich kupców, którzy gromadzili swoje towary w piwnicach już od XVI wieku.

W dniu 21 listopada uczniowie klas IV, VI i VII pojechali do Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie. Aktualnie muzeum posiada blisko 2 tysiące eksponatów, które są depozytami ich właścicieli – organizatorów muzeum. Liczba eksponatów ciągle rośnie, przy czym zapoczątkowały ją przedmioty zebrane kilkadziesiąt lat temu, z różnych zakątków Podkarpacia, gdzie niszczały i były w tamtym czasie na ogół łatwo dostępne. Obecnie eksponaty pozyskiwane są w wyniku zakupów, jednakże zdarzają się i przypadki darowizn. Zbiory prezentowane są w formie ekspozycji stałej w budynku mieszczącym muzeum, wystawie półplenerowej na terenie posesji oraz w graniczącym z nim schronie przeciwlotniczym z czasów II wojny światowej, przynależnym wówczas do rozległej infrastruktury krośnieńskiego lotniska. Ekspozycje stałe to m. in.: „Karpaty 1914 – 1915”, „Szkoła Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Krośnie 1938 – 1939”, „Wrzesień 1939”, „Konspiracja niepodległościowa”, „Dukla 1944”, „Podkarpacie 1945”, „Narzędzia wojen”, „Lotnictwo II wojny światowej w strefie Krosna”, „Łopatki saperskie na przestrzeni wieków”, „Tyle pozostało”. W muzeum można także zobaczyć oryginalną tablicę znad bramy głównej obozu pracy przymusowej w Szebniach, a także dowiedzieć się o okrucieństwie, jakiego doświadczyli jego więźniowie. Uczniowie wysłuchali ciekawej lekcji muzealnej i stwierdzili, że warto było zobaczyć tak bogate zbiory.

Galeria zdjęć: 
Back to Top