O wychowaniu patriotycznym - dawno, dawno temu

O wychowaniu patriotycznym – dawno, dawno temu

 

            Jak w czasach braku niepodległości wyglądała lekcja polskiego i czego uczniowie mogli się na niej nauczyć, czy wtedy można było mówić o wychowaniu patriotycznym w szkole – tego dowiedzieli się uczniowie klas: VII, VIII i III gimnazjum naszej szkoły po zajęciach prowadzonych przez członkinie programu edukacyjnego ,,Młodzi w Akcji – Wiwat Niepodległość!” z klasy III a gimnazjum: Zuzannę Lewandowską, Patrycję Machtelewską, Nikolę Tumińską, Zuzannę Lewandowską, Ninę Tłuchowską i  Julię Kawczyńską.

Akcja głośnego czytania utworów o treści patriotycznej, związanych z historią i niepodległością Polski odbyła się w naszej szkole w dniach 20 – 30 listopada. ,,Młode w akcji” wybrały do przeczytania i omówienia utwór o czasach, kiedy w szkole nie wolno było używać języka polskiego, a za czytanie utworów pisanych po polsku groziły kary. Dziewczyny najpierw wprowadzały w treść ,,Syzyfowych prac” Stefana Żeromskiego, a następnie czytały rozdział ,,Lekcja polskiego”. Akcja została przyjęta z aplauzem przez młodzież i panie polonistki, które zachęcały do dyskusji po wysłuchaniu fragmentu utworu.

            Był to kolejny zrealizowany w szkole pomysł, jak można w inny poza akademią sposób uczcić 100. rocznicę niepodległości ojczyzny i połączyć wychowanie patriotyczne z kształceniem historycznym i literackim.

 

koordynatorka akcji – Anna Stanek

 

 

Galeria zdjęć: 
Back to Top