Tydzień głośnego czytania o Niepodległej

29 września upamiętnia urodziny znanej i lubianej autorki książek dla dzieci i młodzieży - Janiny Porazińskiej. W 2001 roku decyzją Polskiej Izby Książki został on ustanowiony Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania. 

Jak ważne i potrzebne człowiekowi jest głośne czytanie, wiedzą chyba wszyscy uczniowie naszej szkoły. O jego zaletach biblioteka pisała już nie raz. Jednak dla przypomnienia powtórzmy: wpływa na rozwój, doskonali technikę czytania, rozwija wyobraźnię, poszerza
i bogaci słownictwo, uczy poprawnie formułować i  wyrażać swoje myśli, kształci zdolność koncentracji i uwagi, pobudza fantazję, wyzwala chęć poznawania świata, buduje zainteresowania. Dlatego też w tym roku szkolnym nasza biblioteka postanowiła dzień głośnego czytania zamienić na TYDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA. 

Do akcji włączyli się uczniowie zarówno klas młodszych, jak i starszych. Starsi czytali młodszym, ale i młodsi bardzo dobrze radzili sobie z czytaniem. Jednak bezkonkurencyjni okazali się pierwszoklasiści oraz uczeń klasy 2a Kubuś Mendak. Wszyscy z wielkim przejęciem i zaangażowaniem czytali nie zawsze łatwe teksy z Legend Polskich i radzili sobie z nimi znakomicie. To właśnie legendy obrazujące dzieje naszej Ojczyzny, w związku z obchodami 100. Rocznicy Niepodległości, stały się motywem przewodnim Tygodnia Głośnego Czytania.  Młodsi uczniowie Tydzień Głośnego Czytania spędzali poznając historię Państwa Polskiego, starsi zaś członkowie Klubu Czytelniczego z klas 6a i 6b wyszukiwali na półkach naszej biblioteki swoje ulubione książki napisane przez polskich pisarzy, którzy tworzyli w ostatnim stuleciu. Korzystając z informacji zamieszczonych w różnych źródłach, prezentowali ich sylwetki, opowiadali o książkach, mówili, co im się w nich podoba. Pod koniec zajęć wzajemnie wymieniali się książkami, aby do następnego spotkania je przeczytać.

Galeria zdjęć: 
Back to Top