Udział w rekonstrukcji demonstracji uczniowskiej z 30 października 1945 r.

W dniu 30 października 2018r. uczniowie X LO w Radomiu, wzięli udział w rekonstrukcji demonstarcji uczniowskiej. 30 października 1945 r., wieczorem, uczniowie radomskich szkół średnich stanęli z książkami przy gazowych latarniach na ul. Witolda. Gazowych, bo w mieście, w domach, szkołach - brakowało prądu, a oni chcieli się uczyć. Zgromadzenie szybko rosło i przemieniło się w demonstrację. Było to pierwsze wystąpienie antyrządowe w powojennej historii Polski.
Mimo, że Radomia nie dotknęły duże zniszczenia wojenne, życie w mieście, w 1945 r., nie należało do łatwych. Brakowało mieszkań, bo znaleźli się tu m.in. wysiedleni jeszcze przez hitlerowców z terenów przyłączonych do Rzeszy (poznańskie, łódzkie) a po powstaniu także sporo warszawiaków.
Wszystkie większe zakłady i fabryki, w tym i elektrownię, cofający się Niemcy ogołocili ze sprzętu, stąd duże trudności z ich ponownym uruchamianiem. Chociaż na wiosnę elektrownia ruszyła, to Radom i tak
często spowijały ciemności, bo brakowało węgla do produkcji energii. Zakazano więc używania elektrycznych grzejników i kuchenek, pracy niektórych firm, wróciły przerwy w dostawie prądu.
W przepełnionych szkołach pracujących na dwie zmiany, w szkołach wieczorowych, zajęcia praktycznie ustały. Wtedy uczniowie postanowili zaprotestować - zebrać się wieczorem pod czynnymi jeszcze latarniami, gazowymi i w ich świetle czytać książki. Wieść o inicjatywie uczniów LO im. Kochanowskiego szybko się
rozniosła. Na Żeromskiego pochód wylał się już z chodników i sunął całą szerokością ulicy. Skandowano: „My chcemy świata!”, „ My chcemy się uczyć!”, „Gdzie jest węgiel śląski!”, „Najpierw nam, potem Moskwie”…..
Padły strzały…
Historycy Instytutu Pamięci Narodowej są zgodni, było to pierwsze wystąpienie antyrządowe w powojennej historii Polski!!!

30 października, 73 lata po tamtych wydarzeniach Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” oraz VI LO im. J. Kochanowskiego zaprosiło radomian na rekonstrukcję tamtych wydarzeń. Wzięła w nich udział także młodzież i nauczyciele z X LO w Radomiu.

Galeria zdjęć: 
Back to Top