Jesteśmy grupą "Młodzi w akcji" i nazywamy się Boscy Tebowcy. W skład grupy wchodzą: Weronika Woźniak, Bartosz Kaczor, Aleksandra Szczypa, a opiekunem jest Pani Katarzyna Materna. Nasze spotkania odbywają sie raz w tygodniu. Podczas jednego z nich pojawił sie pomysł zorganizowania "Debaty o Niepodległości". Do udziału w powyższym wydarzeniu zaprosiliśmy sześć szkół średnich z Tychów i Bierunia. Udało nam się też pozyskać sponsora a zarazem współorganizatora debaty Miejską Bibliotekę Publiczną, dzięki której uprzejmości debata odbyła się w widowiskowej sali koncertowej AUKSO - 13 listopada 2018 roku i miała nazwę "Wiwat Niepodległość". Nagrodami były statuetki ufundowane przez MBP, teb-owskie plecaki i kubki oraz dyplomy. W organizacji całego wydarzenia pomogli uczniowie TECHNIKUM TEB Edukacja w Tychach.
Debata miała zasady zbliżone do debaty oksfordzkiej. Eeksperci oceniali każdy zespół i wyłaniali zwycięzców. Ale nie to było najważniejsze. Idea projektu miała na celu pokazanie jak wspólnymi siłami można pokazać co jest dla nas ważne i ile mieć odwagi, żeby wystąpić i bronić swoich racji. Debatę prowadził Marszałek debaty Pani Beata Maleska-Pająk. Dyskutowaliśmy na trzy tematy: "Lepszy żywy obywatel niż martwy bohater.", "Polska dla Polaków czy Polska dla wszystkich?" oraz "Dekor czy dogmat? Swobodne używanie symboli narodowych czy obostrzone prawem?". Oczywiście w debacie brała też udział drużyna naszej szkoły. W przerwie można było obejrzeć wystawę fotograficzną naszych uczniów pt. "100 zdjęć na 100 lat niepodległości", która została przygotowana przez klasy fotograficzne specjalnie na tą okazję. Oczywiście był tez mały słodki poczęstunek. Na widowni zasiedli reprezentanci władz miasta i uczniowie szkół.
Debata cieszyła się dużą popularnością dlatego, że patronem medialnym była gazeta "Twoje Tychy"na której łamach znaleźliśmy sie także po debacie. Całe wydarzenie było dużym sukcesem. Poznaliśmy zdania innych innych osób na temat niepodległości a nawet podyskutowaliśmy na ten temat w kulturalny i wymagający wiedzy sposób. Uczniowie mogli się też między sobą poznać i zawrzeć nowe znajomości.
Relację napisała Aleksandra Szczypa