ZAŁĘSKA FLAGA WOLNOŚCI - NASZ MURAL

W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie Szkoły Podstawowej nr 22, im. J. Słowackiego w Katowicach postanowili w sposób nieszablonowy uczcić tę rocznicę przygotowując projekt przy współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 W ramach prac grupa projektowa zaplanowała szereg działań, począwszy od odwiedzenia miejsc pamięci w najbliższej okolicy, wykonaliśmy prace porządkowe wokół tych miejsc oraz zapaliliśmy symboliczny znicz oddając im cześć, w szkole obyły się konkursy: plastyczny -„MOJA MAŁA I DUŻA OJCZYZNA”, konkurs piosenki patriotycznej, konkurs literacki „Jak wyobrażam sobie Polskę za sto lat?”;przygotowaliśmy „Szkolną Sztafetę Wolności” oraz akademię.

Braliśmy także udział w Jesiennym Korowodzie Niepodległości ze szkołami z naszej dzielnicy i Osiedla 1000-lecia.Organizatorem Jesiennego Korowodu Niepodległości było kierownictwo Zespołu Szkół nr 7 im. S. Mastalerza.

Główna część naszych działań w projekcie  to  stworzenie wspólnego muralu, który nazwaliśmy „ZAŁĘSKĄ FLAGĄ WOLNOŚCI”.

W naszej dzielnicy ścierają się dwa kluby sportowe i wiele nieciekawych napisów pojawia się na budynkach i murach. Postanowiliśmy na murze  przy naszej szkole stworzyć mural, którego centralną część zaprojektowali i wykonali uczniowie naszej szkoły. Natomiast główna część tego muralu to flaga powstała z odciśniętych czerwonych dłoni na białym tle. Do tworzenia tej flagi zaprosiliśmy dzieci i dorosłych - przedstawicieli różnych grup z naszej dzielnicy.

31 października uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Barbary Kurzak –Kawki wykonali mural obok naszej szkoły. Mural zostanie dokończony  7 listopada. W tym celu o pomoc w tworzeniu flagi zaprosiliśmy przedstawicieli różnych grup z naszej dzielnicy: sąsiednią Szkołę Podstawową nr 20 oraz Przedszkole nr 30, przedstawicieli Rady Jednostki Pomocniczej nr 7 Załęże, przedstawicieli „Centrum Społecznościowego – Nasze Załęże”, seniorów oraz Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów”, przedstawicieli Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 3 w Załężu.

 Stowarzyszenie „Dom Aniołów Stróżów” pomogło nam w organizacji spotkania wszystkich grup oraz zakupie farb. Przygotowaliśmy zaproszenia i osobiście je wręczyliśmy. Nie zawiedli nas nasi twórcy, wszystkie grupy przyłączyły się do akcji.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji. To wspólne dzieło będzie pamiątką świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości w Załężu.

Cieszy nas fakt , że mija już drugi miesiąc od powstania naszego muralu i nasze dzieło nie zostało zniszczone napisami przez walczące kluby sportowe w okolicy. Dla nas to potwierdzenie, że warto próbować takich działań. Młodzi w akcji pokazali, że można inaczej – nasze wspólne dzieło to wyraz naszego patriotyzmu.

Relacje z naszych działań umieściliśmy na szkonym Facebooku.

Galeria zdjęć: 
Back to Top